Pozdrav a poděkování

 

Zdravím realizační tým Mateřského centra Mukařov-sko a jedním dechem všem obětavým duším děkuji za čas a energii, se kterou jste se pustili do obnovy Mateřského centra.

 

S dcerou Eliškou jsme v MC Mukařov-sko našly místo pro smysluplné trávení času na rodičovské dovolené, dcera si postupně oťukává další možnosti vyžití, seznámily jsme se s řadou zapálených lidí, sympatických maminek a veselých dětí. Oceňuji vaši aktivitu a držím pěsti, aby vám nebyly do další cesty kladeny žádné velké nástrahy a nic vám nebránilo v dalším rozletu.

 

Přemýšlela jsem i o tom, co by nás s dcerou zajímalo a napadly mě následující oblasti. Jsou to pouhé „výkřiky“ do tmy, bez většího zamyšlení o možnostech realizace:

- tématika vaření s menšími dětmi – dcera (2r4m) velmi ráda pomáhá v kuchyni, napadlo mě setkávání rodičů s dětmi, příprava studené kuchyně (maximálně s plotýnkovým vařičem a rychlovarnou konvicí) a seznamování se s méně častými potravinami (pro někoho to může být i luštěninová pomazánka) – mám vyzkoušeno, že když dcerka pomáhá při přípravě, častěji pak také připravené jídlo sní (nebo minimálně velkou část spořádá už při přípravě) – tento nástřel může ztroskotat na hygienických normách, ve kterých se nevyznám,

- všichni víme, jak jsou na tom tatínkové (nejčastěji tatínkové coby „živitelé rodiny“) s volným časem – přesto si myslím, že by se mohla najít skupinka tatínků, kteří by rádi realizovali skupinové aktivity nejen se svými dětmi a ukázali jim trochu odlišný svět od toho našeho „mateřského“ (beru to z pohledu mého manžela, který se párkrát objevil na aktivitě v Říčanech s dcerkou a byl za tři čtvrtě roku docházky opravdu jediný z řad tatínků),

- v období jaro až podzim aktivity v přírodě pro děti s doprovodem rodičů (tématické procházky apod.),

- nabídka výroby vlastních společenských her nebo dalších pomůcek rozvíjejících dovednosti – na internetu je velká spousta inspirace; teď mě napadá třeba sluchové pexeso z roliček od toaletního papíru (plní se např. rýží, hrachem, rolničkou atd. vždy po dvou kusech) nebo karty podlepené tvrdším kartonem s barevnými políčky a kolečka z pěnovky na různé způsoby hraní a využití – mohlo by se objevit i v rámci čtvrteční výtvarky,

- možnost besed o zdravém stravování a „jiném“ životním stylu obecně.

 

V souvislosti s nabídkou aktivit mám již delší dobu v hlavě otázku, zda jste neuvažovali o možnosti „pololetního kurzovného“ placeného tzv. „předem“. Získali byste určitou část peněz na začátku, ze které byste mohli aktivitu rozjet. Možnost jednorázových plateb, potažmo permanentky je výborná věc. Přesto se při pravidelnější docházce prodraží a ve srovnání s nabídkou jiných zařízení, které vybírají např. 500 Kč na celý školní rok, je opravdu vysoká.

 

V neposlední řadě bych ráda požádala o udržení Bloku kreativních kroužků zejména pro děti, kteří nebudou přijati do mateřské školky. Dcera je narozena posledního listopadu, takže v přijímacím řízení do mukařovské školky by byla letos stejně bez šance. Byli bychom s manželem raději, kdyby navštěvovala zařízení v místě bydliště, nechceme ji nikam dovážet a začleňovat do kolektivu dětí, se kterými se nebude vídat při jiných příležitostech (běžný život místní komunity, hřiště, za rok školka, později škola). Navíc si myslíme, že je ještě malá na celodenní a celotýdenní docházku do mateřské školky a netlačí nás pracovní povinnosti, abychom k tomuto kroku museli přistoupit. Přesto bychom byli rádi, kdyby se postupně osamostatňovala, zvykala si na krátkodobou nepřítomnost rodičů, naučila se vycházet s kolektivem svých vrstevníků. O Bloku kreativních kroužků jsem slyšela od paní, která bydlí ve stejné ulici jako my, jen dobré. Je s programem i přístupem spokojená, pro syna volila tuto možnost jako mezistupeň na cestě do školky. A my bychom ocenili dostat tuto příležitost také. Od lektorek z MC vím, že stávající paní učitelka již o další spolupráci (v této pravidelné a časově náročnější podobě) zřejmě mít zájem nebude, přesto věříme, že je šance, že se podaří někoho podobně zapáleného, schopného a empatického najít a tuto nabídku udržet i pro další děti.

 

V závěru ještě jedno velké dík vám všem a jen to dobré v dalším působení,

 

s přáním krásného dne

 

Ludmila Horáková

Please reload

Nedávné příspěvky
Please reload

Archiv
Please reload

© 2020 Mukařov-sko, z.s., webdesign Kateřina Čadilová, vytvořeno na platformě Wix.com

  • w-facebook

Kulturní a komunitní centrum Mukařov sdružuje aktivity spolku Mukařov-sko a Obecní knihovny Mukařov.
Funguje díky podpoře Obce Mukařov, Evropského sociálního fondu a řady dobrovolníků a dárců.

Projekt Mimo školu bez obav CZ.03.2.65/0.0/0.0/16_047/0007715 je financován Evropským sociálním fondem
v Operačním programu Zaměstnanost.

MUKAŘOV_znak.jpg
Logo_OPZ_barevné.jpg
logo_LK_B_JPG.jpg
kudyznudy-RGB.jpg