top of page

Křeslo pro hosta

Cyklus setkání se zajímavými osobnostmi z Mukařova a okolí

Žijí mezi námi osobnosti kulturního i politického života. Žijí mezi námi lidé známí i méně známí. Žijí mezi námi i lidé, o kterých se toho moc neví, a přitom dokázali velké věci a umí o nich zajímavě vyprávět. Takové sousedy z Mukařova a blízkého okolí bychom vám rádi blíže představili.

Pravidelně, každý druhý čtvrtek v měsíci, usedne někdo takový do Křesla pro hosta v Kulturním a komunitním centru v Mukařově, aby se s námi podělil o své znalosti, zkušenosti a zážitky.

Proběhlo:
Jan Mařík, ředitel Archeologického ústavu Akademie věd ČR
14. 2. 2018

Archeologie je obor, který vypráví dávno zapomenuté příběhy. Cílem archeologů není objevovat senzace, ale poznat a zároveň uchovat co nejvíce z dědictví našich předků, řekl v Křesle pro hosta Jan Mařík, ředitel Archeologického ústavu Akademie věd ČR.

Návštěvníci prvního programu se dále dozvěděli, co jeho samotného přivedlo ke studiu archeologie, jak archeologům pomáhají nové technologie a jak jim naopak mohou hledači kovů zkomplikovat práci. Zájemcům o tento obor poradil, kde hledat informace – na internetu i v tištěných publikacích a vysvětlil, kde jsou archeologicky zajímavá místa v okolí Mukařova a jaká jsou specifika našeho regionu, který se v raném středověku nacházel uprostřed pomezního hvozdu. Nejstarší nález z území obce – kamennou sekyrku starou přibližně 6000 let, měli návštěvníci dokonce možnost si vzít do ruky.

Jindřich Chramosta, designér nábytku a skla
8. 3. 2018

Čestvý osmdesátník má za sebou opravdu pestrou životní dráhu. Profesi vojenského pilota opustil v roce 1968 z politických důvodů, pak se živil jako čalouník. A učil se od nejlepších mistrů. Šikovnost se spojila s talentem a byly na světě první návrhy nábytku. Během let jich vytvořil několik desítek, mnohé jsou chráněné jako průmyslové vzory a řada z nich dostala i ocenění na soutěžích a veletrzích.

Touha tvořit a zkoušet nové věci dovedla Jindřicha Chramostu od nábytku ke sklu, může se pochlubit řadou významných interiérových realizací. A nezahálí ani ve svém zralém věku, jen formu přizpůsobil svým možnostem. Nyní tvoří drobné skleněné plastiky. A stále vymýšlí něco nového - v Mukařově navrhl interiérové úpravy a podílí se na dramaturgii Galerie STARÁ ŠKOLA.

Jiří Holoubek, hudebník a moderátor, člen a manažer legendárního Spirituál kvintetu

12. 4. 2018

Absolvent vojenské konzervatoře na příčnou flétnu, do roku 2002 koncertní mistr Posádkové hudby Praha. Kytarista, zpěvák a moderátor od boha, rodák z Louňovic a náplava na Srbíně.
Vedle Spirituál kvintetu vystupuje i s uskupením Jiří Holoubek Trio, které má ale momentálně tvůrčí pauzu. Z Country Radia přešel na Český rozhlas Dvojka, kde ho je skalní (zejména) fanynky mohou slyšet hned v několika pořadech – Dopoledne s Dvojkou, Host do domu, Poradna - váš příběh, Dvojka na cestách, Ranní host na Dvojce.

Theodor Pištěk, malíř, kostýmní výtvarník, scénograf, automobilový závodník

10. 5. 2018

Určitě neslavnější současný mukařovák, držitel Oscara, Césara, Českého lva a Křišťálového glóbu.

Syn slavného českého herce a pravnuk malíře Františka Ženíška. Mukařov pamatuje od dětství, kdy zde trávil prázdniny.

Spolupracovník a přítel Miloše Formana a Václava Havla, autor unikátních uniforem a čestný plukovník Hradní stráže.

Jan Švadlenka - sochař, řezbář, malíř

14. 6. 2018

Autor sousoší krále Vladislava I., vojína Mukara a Srby na návsi v Mukařově.

Původně profesionální fotbalista stále hledá nové techniky a možnosti vyjádření. Od vrstvené kůže došel ke dřevu a pískovci, píše básně a písně texty.

Jaromíra Pokorná, kronikářka obce Mukařov 

13. 9. 2018

Ondřej Holoubek, loutnař

11. 10. 2018

Šárka Gill, hráčka koňského póla  

8. 11. 2018

Jan Mařík, ředitel Archeologického ústavu Akademie věd ČR

již druhé setkání s významnou osobností z Mukařova

13. 12. 2018

Yvona Matějková, tisková mluvčí Celního úřadu pro Středočeský kraj

10. 1. 2019

Martin Holický, technik řízení letového provozu

14. 2. 2019

Jakub Černý, chovatel čmeláků

14. 3. 2019

Marika Pečená, lékařka a hudebnice

11. 4. 2019

Plukovník Mgr. Jan Čáp, PhD. kriminalista

9. 5. 2019

Theodor Pištěk, malíř, kostýmní výtvarník, scénograf a automobilový závodník

již druhé setkání s významnou osobností z Mukařova

13. 6. 2019

Určitě neslavnější současný mukařovák, držitel Oscara, Césara, Českého lva a Křišťálového glóbu.

Syn slavného českého herce a pravnuk malíře Františka Ženíška. Mukařov pamatuje od dětství, kdy zde trávil prázdniny.

Spolupracovník a přítel Miloše Formana a Václava Havla, autor unikátních uniforem a čestný plukovník Hradní stráže.

Jan Psota – spisovatel, publicista, historik, grafik

12. 9. 2019

Téma: nejstarší dějiny Mukařova, Žernovky a Srbína, co se uvádí v prvních zmínkách a jak se zde žilo.

Jaroslav Zahajský

10. 10. 2019

Rekondiční masér se širokým přehledem o rekondičních a dalších technikách k udržení zdraví. Povídali jsme si také o knize Vodoléčba Vincenze Priessnitze, kterou v roce 2018 přeložil. Tato více než 170 let stará kniha určená odborným i laickým čtenářům z doby národního obrození přesahuje pozoruhodným způsobem do dnešního času svým holistickým přístupem k péči o lidské zdraví. 

Jindřiška Krutská – povídání o reflexologii

14. 11. 2019

Reflexologie je terapie, která vychází z  názoru, že každá část těla je ztělesněna na rukou a nohou, a že tlak na určité oblasti rukou a nohou může mít terapeutické účinky na ostatní části těla.

Josef Joe Vochyán, zakladatel spolku Čeští RAFáci

12. 12. 2019

Beseda o československých letcích na křídlech Royal Air Force zahrnující i osobnosti z okolí Mukařova, součástí byla i komentovaná výstavka dobových uniforem a letecké výstroje.

Pavel Hříbek

 

9. 1. 2020
Do křesla usedl Pavel Hříbek ze Žernovky, trenér biketrialu a cyklotrialu, který vyprávěl nejen o začátcích tohoto sportu v období ČSSR. Potom se
připojila a do dalšího křesla usedla jeho dcera Eliška Hříbková, mistryně ČR a mistryně světa 2019, která poutavé vyprávění okořenila i ukázkami z tohoto sportu. 

Václav Mařík

 

13. 2. 2020
Dlouholetý učitel ve škole v Mukařově, pamětník a sběratel materiálů o škole. Součástí programu bylo promítání časosběrných materiálů o škole.

18. 6. 2020

Václav NOID Bárta - rockový zpěvák, hudební skladatel, textař, herec a dabér

bottom of page