top of page
gaelle-marcel-AWidiBoRO08-unsplash_cut.j
Máte doma teenagera?

 

Každé životní údobí má své klady i úskalí. Dospívání patří k těm nejnáročnějším – pro každého, kdo jím prochází, i pro bezprostřední okolí. A poslední rok, který většina dětí strávila v nucené izolaci, kde jim kontakt s vrstevníky nahrazují počítače a mobily, problémy všeho druhu ještě prohloubil. Nebo dal dokonce vzniknout úplně novým.

O potřebě vyžití pro starší děti a teenagery se v Mukařově diskutuje už dlouho. V roce 2020 zvítězil mezi tzv. participativními projekty záměr vybudovat parkurové hřiště, které by s vhodnou doplňkovou výbavou mohlo oslovit alespoň část této skupiny. Z následujícího dotazování vyplynulo, že teenageři mají největší zájem o sportovní aktivity. Poslední dobou teenageři jeví největší zájem o posilování, a proto je další z možností postavit na Dlouhé louce venkovní work out hřiště, které by mohlo oslovit velkou část naší cílové skupiny.

 

Ani sebedokonalejší volnočasový areál sám o sobě ale nezaručí, že skutečně osloví všechny, a už vůbec, že vyřeší komplexní problémy, se kterými se děti i jejich rodiče nyní potýkají. Proto v rámci KKCM vznikl nový projekt Hang Out 4Teens.

Naším společným cílem je aktivně uchopit dlouhodobé i nové záměry, spojit své rodičovské i profesní zkušenosti a nabídnout teenagerům a jejich rodičům možnost zapojení do společných aktivit a, v případě potřeby, i cílenou pomoc.

Společně hledáme optimální místo i podobu volnočasového areálu s herními prvky pro tuto věkovou skupinu. Pro ty, kdo zrovna neholdují adrenalinovým sportům, můžeme nabídnout tvořivé aktivity podle vlastního výběru (například programování, animace, videa). K tomu máme zázemí komunitního centra a do budoucna snad i sponzorskou podporu.

Chceme ale nejen bavit, ale také pomáhat – při dohánění mezer ve výuce (zprostředkováním kontaktů na doučování), nebo při řešení problémů ve vztazích mezi vrstevníky i s dospělými, případně včas odhalit a řešit závažnější poruchy chování nebo psychické problémy (ve spolupráci se sociální poradnou).

Po vzoru "chill zone", které jsme viděli na studijní cestě v Irsku, zkoušíme od října 2023 otevřít klubovnu pro samostatné aktivity našich teenagerů.

bottom of page