Máte doma teenagera?

 

Každé životní údobí má své klady i úskalí. Dospívání patří k těm nejnáročnějším – pro každého, kdo jím prochází, i pro bezprostřední okolí. A poslední rok, který většina dětí strávila v nucené izolaci, kde jim kontakt s vrstevníky nahrazují počítače a mobily, problémy všeho druhu ještě prohloubil. Nebo dal dokonce vzniknout úplně novým.

O potřebě vyžití pro starší děti a teenagery se v Mukařově diskutuje už dlouho. V minulém roce zvítězil mezi tzv. participativními projekty záměr vybudovat parkurové hřiště, které by – s vhodnou doplňkovou výbavou – mohlo oslovit alespoň část této skupiny. Projekt výstavby hřiště sice přesáhl loňské realizační možnosti, na jeho přípravě se ale usilovně pracuje, a podaří-li se získat dotační podporu, je jeho otevření letos reálné.

Ani sebedokonalejší volnočasový areál sám o sobě ale nezaručí, že skutečně osloví svou cílovou skupinu, a už vůbec, že vyřeší komplexní problémy, se kterými se děti i jejich rodiče nyní potýkají. Proto vznikla naše volná skupina. Naším společným cílem je aktivně uchopit dlouhodobé i nové záměry, spojit své rodičovské i profesní zkušenosti a nabídnout teenagerům a jejich rodičům možnost zapojení do společných aktivit a, v případě potřeby, i cílenou pomoc.

Co to znamená konkrétně?

Při budování volnočasového areálu na Dlouhé louce potřebujeme poradit, co všechno má obsahovat, pomoci vybrat jeho název i logo, dotvořit ho vizuálně a upravit okolí.

Pro ty, kdo zrovna neholdují adrenalinovým sportům, můžeme nabídnout tvořivé aktivity podle vlastního výběru (například programování, animace, videa). K tomu máme zázemí komunitního centra a do budoucna snad i sponzorskou podporu.

Chceme ale nejen bavit, ale také pomáhat – při dohánění mezer ve výuce (zprostředkováním kontaktů na doučování), nebo při řešení problémů ve vztazích mezi vrstevníky i s dospělými, případně včas odhalit a řešit závažnější poruchy chování nebo psychické problémy (ve spolupráci se sociální poradnou).

Nápadů je mnoho, ale k jejich realizaci a smysluplnému zacílení potřebujeme zjistit, do jaké míry se naše osobní zkušenosti a dojmy shodují s názory a potřebami, které skutečně mají rodiny v naší obci a její spádové oblasti.

Velmi nám proto pomůže, když nám zodpovíte několik otázek v jednoduchém dotazníku. Vlastně ve dvou.

První je určený rodičům dětí ve věku 12–17 let. Vyplnění bude pro nás cenné i v případě, že nepředpokládáte, že by se vaše dítě zapojilo do společných aktivit, a nic z výše popsaných problémů se vaší rodiny netýká. Druhá část je určena pro samotné děti. Opět platí, že pro nás bude vyplnění přínosné, i když se dítě do projektu nezapojí.

Oba dotazníky jsou zcela anonymní. Pouze v případě, že Vás náš záměr oslovil, můžete využít samostatný formulář, v němž uvedete kontakty na sebe a případně i své děti, spolu s popisem, jakou formu spolupráce preferujete.

Předem děkujeme!

Kateřina Čadilová (místostarostka obce Mukařov a zakladatelka Kulturního a komunitního centra)
Klára Holická (sociální pracovnice v Poradně Mukařov)
Jitka Čurdová a Petra Houdková (koordinátorky KKCM)
Alžběta a David Peštovi (iniciátoři projektu parkurového hřiště)

Dotazník pro rodiče

Dotazník pro děti


Kontaktní formulář

  • w-facebook

Kulturní a komunitní centrum Mukařov sdružuje aktivity spolku Mukařov-sko a Obecní knihovny Mukařov.
Funguje díky podpoře Obce Mukařov, Evropského sociálního fondu a řady dobrovolníků a dárců.

Projekt Mimo školu bez obav 2 CZ.03.2.65/0.0/0.0/16_047/0014079 je financován Evropským sociálním fondem v Operačním programu Zaměstnanost.

Zásady zpracování osobních údajů.

Logo_OPZ_barevné.jpg
logo_LK_B_JPG.jpg
kudyznudy-RGB.jpg

© 2021 Mukařov-sko, z.s., webdesign Kateřina Čadilová, vytvořeno na platformě Wix.com

MUKAŘOV_znak.jpg